Przejdź do treści Przejdź do menu

Jedlina-Zdrój - ciekawe miejsce do zwiedzenia na Dolnym Śląsku

 

co zwiedzić w jedlinie zdroju na dolnym śląsku

 

Jedlina-Zdrój to miasto położone w dolinie między Górami Wałbrzyskimi a Sowimi. To właśnie taka lokalizacja sprawia, że warto je odwiedzić podczas wizyty na Dolnym Śląsku. Zachwyca ono swoim kameralnym charakterem oraz licznymi atrakcjami, które można tutaj podziwiać. Jedlina-Zdrój jest także świetną bazą wypadową na liczne szlaki piesze oraz rowerowe. Poznaj najciekawsze miejsca na Dolnym Śląsku i przekonaj się, dlaczego warto zwiedzić ten region.

Co zwiedzać w woj. dolnośląskim — Jedlina-Zdrój i najciekawsze atrakcje tego miasteczka

Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą już z XIII wieku. Okolica ta słynęła niegdyś z gęstych jodłowych lasów i to właśnie od nich wzięła swoją nazwę Jedlina-Zdrój. Prawa miejskie otrzymała w XIX wieku. Przez wiele lat miasteczko to było chętnie odwiedzanym uzdrowiskiem, które zapewniało skutecznie leczenie m.in. kozim mlekiem. Mimo, że te czasy już dawno minęły, to Jedlina-Zdrój nadal jest miejscem przyciągającym wielu turystów

Ciekawe miejsca do zwiedzania w Jedlinie-Zdroju 

Zanim wybierzesz się do Jedliny-Zdroju, musisz wiedzieć, które atrakcje warto zobaczyć podczas pobytu w tym mieście- a z pewnością nie można się w nim nudzić. Dowiedz się, co zobaczyć w tej malowniczej miejscowości.

Plac Zdrojowy

Plac Zdrojowy to bez wątpienia najbardziej charakterystyczna część Jedliny-Zdrój. To właśnie w tym miejscu można poczuć klimat uzdrowiska sprzed lat. Otoczenie Placu Zdrojowego to także najbardziej reprezentacyjna część miasta. Zwiedzanie okolicy warto więc zacząć właśnie od niego. Na Placu znajduje się Dom Zdrojowy. Został on wybudowany w II połowie XVIII wieku. Jego właścicielami, podobnie jak całego uzdrowiska, była rodzina von Seherr-Thos. Przed budynkiem znajduje się rzeźba kobiety, która siedzi na ławce. Jest to postać Charlotty Maximiliany, czyli żony austriackiego feldmarszałka Hansa Christopha von Seherr-Thosa. Rzeźba ta powstała na jej cześć, gdyż to z jej inicjatywy powstało uzdrowisko, które przed laty nosiło nazwę Charlottenbrunn.

 

plac zdrojowy w jedlinie zdroju

 

Na Placu Zdrojowym, tuż naprzeciwko Domu Zdrojowego, znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych Charlotta. Można w niej napić się wody leczniczej pochodzącej z pierwszego odkrytego na tym obszarze źródła. 

Zabytkowa zabudowa miasteczka

Spacerując uliczkami Jedliny-Zdrój warto także podziwiać piękną zabytkową zabudowę. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim drewniana remiza strażacka z dzwonnicą, która pochodzi z 1886 roku. Nieco młodsza, bo z 1889 roku, jest siedziba poczty, której budynek zdobią elementy neobarokowe oraz neorenesansowe. 

Pałac Jedlinka

To kolejne miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas spaceru po Jedlinie-Zdroju. Pałac jest zlokalizowany przy ulicy Zamkowej i powstał na początku XVII wieku. Projekt tego barokowego dworu jest przypisywany Carlowi Gotthardowi Langhasowi. W XVIII wieku właścicielem pałacu został wspomniany już Hans Christoph von Sehher-Thoss. W drugiej połowie XIX wieku rezydencja ta została rozbudowana na zlecenie Carla Franza Kristera. Był to bogaty właściciel zakładu porcelany, który funkcjonuje na terenie Wałbrzycha do dziś.

W trakcie II wojny światowej w pałacu mieściło się biuro projektowe nazistowskiej Organizacji Todt. Po zakończeniu działań wojennych obiekt ten przeszedł w posiadanie PGR-u. Był to trudny okres dla pałacu, gdyż uległ on stopniowej degradacji. Na szczęście obecnie odzyskuje on swój dawny blask. 

Wnętrza pałacu można zwiedzać z przewodnikiem, który przybliża historię tego miejsca. Na terenie kompleksu, który otacza budynek znajduje się replika wagonu pociągu “Amerika”. Był to pociąg sztabowy najwyższych władz III Rzeszy. 

W pobliżu pałacu Jedlinka zlokalizowany jest także lokalny browar, w którym warzone jest regionalne piwo. Warto spróbować tego aromatycznego i orzeźwiającego trunku oraz przekonać się, jaki jest smaczny.

Kompleks Active i Park Aktywności

Kompleks Active to miejsce sportowo-rekreacyjne, na którego terenie znajduje się m.in. boisko sportowe, plac zabaw oraz sztuczny zalew. W tym miejscu w sezonie letnim organizowane są różnego rodzaju wydarzenia plenerowe. Jest to kompleks, który warto odwiedzić z całą rodziną.

 

co zwiedzać na dolnym śląsku

 

Innym miejscem, w którym można aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, jest Czarodziejska Góra. Na terenie tego parku aktywności znajduje się m.in. park linowy, tor saneczkowy oraz ściana wspinaczkowa. Swoich sił można także spróbować na strzelnicy paintball. Dzieci mogą natomiast pobawić się na dmuchańcach. Wizyta w Czarodziejskiej Górze to doskonały pomysł na aktywne spędzenie popołudnia.

Jedlina-Zdrój — idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek

Jedlina-Zdrój to świetny kierunek na wypoczynek przede wszystkim dla osób, które cenią sobie spokój i chcą spędzić czas blisko natury. Jest to także doskonała lokalizacja wypadowa na różnego rodzaju szlaki piesze oraz rowerowe, których w okolicy nie brakuje. Z Jedliny-Zdrój można m.in. wejść na szczyt Borowa, na której znajduje się wieża widokowa. Roztacza się z niej niesamowity widok na góry i nie tylko. Przy sprzyjających warunkach pogodowych można z niej dostrzec nawet Sky Tower we Wrocławiu. Wejście na szczyt jest możliwe kilkoma trasami o zróżnicowanym stopniu trudności. Dzięki temu każdy może się tam wspiąć bez większego problemu.

Jeśli planujesz odwiedzić Dolny Śląsk i szukasz ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, to Jedlina-Zdrój musi znaleźć się na Twojej liście. To wyjątkowe miejsce, które nie jest tak popularne jak inne okoliczne miejscowości np.Wałbrzych czy Książ. W Jedlinie-Zdrój można nie tylko odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody, ale także zwiedzić ciekawe zabytki, które znajdują się w tym miejscu.


 

Zobacz również:
Gdzie na weekend w woj. dolnośląskim?
Wycieczka jednodniowa na Dolnym Śląsku - odwiedź Jedlinę-Zdrój

 
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: e-Instytucja