Przejdź do treści Przejdź do menu

Trasy

Trasa Active

Trasa Active

1

Trasa #ACTIVE to licząca ponad 50 km trasa łącząca sąsiadujące ze sobą Gminy- Głuszycę, Walim i Jedlinę-Zdrój. Trasa dedykowana jest dla rowerzystów, biegaczy i miłośników nordic-walking. Oznaczono na niej drogowskazy wraz z odległościami do największych atrakcji turystycznych trzech gmin. Opisana tutaj trasa dotyczy obrębu Jedliny-Zdroju.

Rodzaj aktywności: Turystyka górska
Stopień trudności:
Łatwy
Dystans:
11,9 km
Przewyższenie:
133,9 m
Suma podejść:
248,2 m
Suma zejść:
217,37 m

Spis punktów na trasie:
 
Kompleks Active Jedlina
Kompleks Active Jedlina przy ul. Kłodzkiej to obiekt, na terenie którego znajduje się: skatepark, 2 boiska sportowe, ścieżka pieszo-rowerowa, boiska do gry w petanque oraz bieżnia. Na terenie Active Jedlina corocznie odbywają się imprezy sportowe, tj. Półmaraton Górski Jedlina-Zdrój, Festiwal Aktywności, Międzynarodowy Festiwal Petanque, Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Dzieci, Uzdrowiskowe Wędrówki, cykle spotkań biegowych dla dzieci i młodzieży oraz wiele innych mniejszych wydarzeń. To również miejsce relaksu przy zbiorniku wodnym, na wygodnych stałych leżakach z widokiem na Góry Wałbrzyskie.

Dworzec Kolejowy
Przystanek osobowy, a dawniej stacja kolejowa w Jedlinie-Zdroju. Przystanek został otwarty w dniu 15 października 1880 roku razem z linią kolejową z Nowej Rudy do Wałbrzycha Głównego. W 1968 roku na stacji w Jedlinie-Zdroju zrealizowano część zdjęć do filmu Lalka.

Pałac ,,Jedlinka''
Obiekt wybudowany na początku XVII w. jako barokowy dwór. Przebudowany w drugiej połowie XIX w. w latach 1944-1945 mieściło się tu biuro projektowe nazistowskiej Organizacji Todt. Po wojnie został przekazany PGR-owi; składowano w nim m. in. siano. W 2004 wraz z terenem kupił go prywatny właściciel, który odrestaurował kilka sal w pałacu, udostępnianych obecnie zwiedzającym. Przy pałacu otwarto hotel.
 
Browar ,,Jedlinka''
Browar został wybudowany przez obecnego właściciela przy ruinach dawnego browaru. Oficjalne otwarcie nastąpiło w maju 2014 roku. Na miejscu tradycyjną metodą warzone są piwa rzemieślnicze, funkcjonuje tu restauracja, a także hostel z 16 pokojami.

Punkt widokowy, ul. Chałubińskiego (Mniszy Las)
Punkt widokowy przy ul. Chałubińskiego. Punkt znajduje się na trasie Active w granicach ''Mniszego Lasu''. W dali rozciąga się panorama Gór Sowich.

Park Północny - Aleja Brzozowa
Aleja Brzozowa w Parku Północnym przy ul. Warszawskiej. Aleja jest częścią Uzdrowiskowego Szlaku Turystyczno - Rekreacyjnego. Zlokalizowano ją w tzw. Mniszym Lesie. Można tu zobaczyć kamienne tablice z wersetami z Biblii, starochrześcijańskimi znakami i krzyżem jerozolimskim. Przy alei znajduje się polana słoneczna i polana oddechowa.

Obelisk w Parku Północnym przy ul. Warszawskiej
Jeden z kilku tego typu obiektów w Mniszym Lesie. Znajdują się na nich symbole z języka greckiego i cytaty z Biblii w języku polskim. Na obelisku można przeczytać słowa z Ewangelii wg św. Marka (Mk. 14.22): Wstańcie, chodźmy.

Remiza strażacka z dzwonnicą i wozownią
Zabytkowa drewniana remiza strażacka z dzwonnicą i wozownią zbudowana została w 1829 roku. W 191 O roku strażnica została połączona z murowanym budynkiem mieszkalnym i w tej postaci przetrwała do dnia dzisiejszego. Po wojnie, ze względu na pogarszający się stan techniczny została wyłączona z użytkowania. W 2012 roku remiza została odrestaurowana zgodnie ze wskazaniami konserwatora zabytków i obecnie zaczęła spełniać funkcji wystawowe i edukacyjne. Zgromadzono tu dokumenty oraz zdjęcia związane z historią Jedliny-Zdroju, prezentowanych jest dotychczas mało znanych wydarzeń i ciekawostek związanych z dziejami miasta.
 

Zabytkowy budynek poczty, ul. Warszawska
Budynek obecnego Urzędu Pocztowego w Jedlinie-Zdroju przy ul. Warszawskiej 6, powstał w 1898 roku w tzw. niemieckim stylu narodowym z użyciem form neorenesansowych i neobarokowych. W detalach elewacji użyte zostały kamień i cegła. W latach 80-tych XX w., został przeprowadzony remont dachu, wnętrz i elewacji. Budynek został wpisany do rejestru zabytków.

Pijalnia Wód Mineralnych ''Charlotta''
Pijalnia Wód Mineralnych ''Charlotta'' na pl. Zdrojowym. Oferuje występujące w Jedlinie-Zdroju naturalne wody lecznicze, stosowane w kuracji pitnej: szczawy wodorowowęglanowo-wapniowo­
-magnezowe o łagodnym, orzeźwiającym smaku. Najstarsze źródło ''Charlotta'' wzięło swoją nazwę od Charlotty von Seher-Thoss, żony założyciela Uzdrowiska.

Plac Zdrojowy i Fontanna i rzeźba Charlotty
Plac Zdrojowy. Centralny plac związany z kilkusetletnią tradycją uzdrowiska. Tu znajduje
się Dom Zdrojowy oraz pijalnia wód mineralnych. Ciekawostką jest fakt, że w dziewiętnastym wieku można tu było spotkać kuracjuszy przyjeżdżających specjalnie na nowatorskie, opracowane w Szwajcarii terapie z użyciem mleka koziego. Ławeczka z rzeźbą Charlotty von Seher-Thoss, założycielki Uzdrowiska znajduje się na Placu Zdrojowym w pobliżu fontanny oraz pijalni wód mineralnych. Została wykonana przez światowej klasy artystę Roberta Sobocińskiego.
 
Dom Zdrojowy
Dom Zdrojowy przy pl. Zdrojowym został wybudowany w XVII wieku - w czasie, kiedy stwierdzono, że odkryte w Jedlinie-Zdroju (ówczesna nazwa Charlottenbrunn) źródło wody mineralnej ma właściwości lecznicze. Obecnie znajduje się tu zakład przyrodoleczniczy należący do Uzdrowiska Szczawno-Jedlina. Szczegóły:
www.szczawno-jedlina.pl

Park Aktywności Czarodziejska Góra
Moc atrakcji na wysokim poziomie znajdziecie w jedlińskim Parku Aktywności CZARODZIEJSKA GÓRA. Na spragnionych wrażeń czekają różnorodne atrakcje dla każdego. Do dyspozycji jest: tor saneczkowy, zjazd na pontonie, hulajnoga i deskorolka górska. W parku linowym do wyboru trasy zróżnicowane
pod względem poziomu trudności: ,,Maluch'', ,,Junior'', ,,Standard'', ,,Extremum'', ,,Tyrolka'' oraz wieża wspinaczkowa. Niewątpliwą atrakcję Parku stanowią bardzo konkurencyjne ceny. Warto przybyć do naszego centrum aktywności i zabawy dla całej rodziny, serdecznie zachęcamy do zaplanowania wizyty w Jedlinie-Zdroju.

Boisko wielofunkcyjne przy ul. Jana Pawła II
Boisko sportowe przy ul. Jana Pawła II to doskonale przygotowane miejsce dla miłośników piłki
nożnej, koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej i tenisa ziemnego. Dodatkowo najmłodsi mają do dyspozycji nowoczesny i bezpieczny plac zabaw.
 

Data publikacji : 13.02.2018

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: e-Instytucja