Przejdź do treści Przejdź do menu

Obiekty zabytkowe

Zabytki - Budynek przy ul. Piastowskiej 38

Zabytki - Budynek przy ul. Piastowskiej 38

Zbytkowy budynek, w którym mieści się apteka. Na frontowej ścianie budynku znajdują się freski autorstwa Martina Sternagela. Ostrzegają one o możliwości utraty dobytku przez nieuwagę lub nieroztropność. W ten sposób przed II wojną św. reklamował się działający w kamienicy bank oszczędnościowy.

Plac Zdrojowy

Plac Zdrojowy

Plac Zdrojowy. Centralny plac związany z kilkusetletnią tradycją uzdrowiska. Tu znajduje się Dom Zdrojowy oraz pijalnia wód mineralnych. Ciekawostką jest fakt, że w dziewiętnastym wieku można tu było spotkać kuracjuszy przyjeżdżających specjalnie na nowatorskie, opracowane w Szwajcarii terapie z użyciem mleka koziego.

Fontanna i rzeźba Charlotty

Fontanna i rzeźba Charlotty

Ławeczka z rzeźbą Charlotty von Seher-Thoss, założycielki Uzdrowiska znajduje się na Placu Zdrojowym w pobliżu fontanny oraz pijalni wód mineralnych. Została wykonana przez światowej klasy artystę Roberta Sobocińskiego.

Dom Zdrojowy

Dom Zdrojowy

Dom Zdrojowy przy pl. Zdrojowym został wybudowany w XVII wieku – w czasie, kiedy stwierdzono, że odkryte w Jedlinie-Zdroju (ówczesna nazwa miejscowości Charlottenbrunn) źródło wody mineralnej ma właściwości lecznicze. Obecnie znajduje się tu zakład przyrodoleczniczy należący do Uzdrowiska Szczawno-Jedlina. Szczegóły: www.szczawno-jedlina.pl

Poprzednia strona 1 2
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: e-Instytucja