Przejdź do treści Przejdź do menu

Imprezy kulturalne i sportowe

Niezwykły koncert i otwarcie wieży

Niezwykły koncert i otwarcie wieży

1

W Kościele przy ulicy Jana Pawła II odbył się dzisiaj wyjątkowy koncert - "Drogi do Bacha", zorganizowany w ramach tegorocznej, XII edycji Koncertu Trzech Kultur. Po zakończeniu koncertu odbyło się natomiast uroczyste otwarcie wyremontowanej wieży kościelnej z punktem widokowym.

Podczas koncertu licznie zgromadzonej publiczności zaprezentował się znakomity zespół wokalny - Capella Cracoviensis. Zespół wystąpił w składzie: Antonina Ruda - sopran, Michalina Bienkiewicz - sopran, Ilona Szczepańska - alt, Piotr Szewczyk - tenor, Marek Opaska - bas i Jan Tomasz Adamus - organy. W programie koncertu znalazły się trzy utwory: "Christe, adoramus te" Monteverdiego, "Dulcis amor Jesu" Pękiela i "Jesu, meine Freunde" Bacha.
 
Przed rozpoczęciem koncertu historię remontu kościoła przedstawił Burmistrz Jedliny-Zdroju Leszek Orpel, który dziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do tej realizacji. Podziękowania złożył też ks. prałat Ryszard Uryga, a Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha gratulował inicjatywy. Natomiast po zakończeniu koncertu odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej wieży kościelnej, na której znajduje się punkt widokowy, który umożliwi naszym mieszkańcom, a także odwiedzającym Jedlinę-Zdrój turystom, kuracjuszom i gościom podziwianie miasta i jego okolicy z zupełnie nowej, niecodziennej, ciekawej perspektywy.
 
Warto w tym miejscu przedstawić historię utworzenia punktu widokowego na kościelnej wieży. W lutym 2018 r. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ogłosił nabór wniosków w konkursie pt. „Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Po dogłębnej analizie wybrano kościół przy ul. Jana Pawła II. Gmina podpisała umowę użyczenia z Parafią Rzymskokatolicką za zgodą biskupa Ignacego Deca.
 
Od tego czasu rozpoczęły się intensywne prace nad projektem odbudowy wieży kościelnej i empor. Projekt przewidywał innowacyjne rozwiązania polegające na wykorzystaniu empor, które same w sobie są rzadkością w kościołach rzymskokatolickich, jako miejsca ekspozycji i wystaw okolicznościowych. 30 kwietnia 2018 r. został złożony wniosek na kwotę ponad 615 tys. zł i uzyskał w rankingu pierwsze miejsce, dzięki czemu został  dofinansowany kwotą ponad 391 tys. zł.
 
Na remont został ogłoszony przetarg, a 12 lutego 2019 r. została podpisana umowa z generalnym wykonawcą - firmą Budmax z Boguszowa-Gorc. Firma ta zaoferowała najniższą cenę, ale niestety o 103 tys. zł wyższą niż pierwotnie przewidywana we wniosku. Mimo tego rozpoczęto realizację inwestycji. Prace budowlane toczyły się bez większych problemów, ale zgodnie z wymogiem straży pożarnej pojawiła się konieczność wykonania systemu przeciwpożarowego dla całego obiektu kościoła, czego nie przewidywał ani kosztorys, ani projekt.
 
Obecnie kościół zabezpieczony jest ponad trzydziestoma czujkami oraz nowoczesnym systemem powiadamiania o zagrożeniu pożarowym. W trakcie prac okazało się, że drewniane żaluzje zamontowane w oknach wieży uniemożliwiają podziwianie widoków. Problem udało się rozwiązać montując przeszklone ramy okienne. Niestety, również ten wydatek nie był przewidziany w pierwotnym kosztorysie. 
 
Po zakończeniu prac budowlanych i uporządkowaniu terenu, montażu ławek, tablic i koszy oraz odpowiednim oznakowaniu okazało się, że dopełnieniem całości powinno być oświetlenie nowo wybrukowanego dojścia do kościoła. Wykonano lampy nawiązujące do lamp przy ul. Jana Pawła II. Całość inwestycji to koszt ponad 920 tys. zł, niestety przy niezmienionym poziomie dofinansowania nieco ponad 391 tys. zł.

Data publikacji : 20.10.2019

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: e-Instytucja