Przejdź do treści Przejdź do menu

Trasy

Trasa historyczna

Trasa historyczna

1

Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka

 

Stopień trudności: Łatwy
Dystans: 10,4 km
Przewyższenie: 1 52,25 m
Suma podejść: 335,58 m
Suma zejść: 215,35 m


SPIS PUNKTÓW NA TRASIE:


Zabytkowy most kolejowy, ul. Świdnicka
Zabytkowy most kolejowy przy ul. Świdnickiej. Obiekt o długości całkowitej 92,25 m powstał w 1904 roku na linii łączącej Świdnicę  z Jedliną-Zdrój. Jest to unikat, w skali europejskiej, stalowy obiekt wspornikowy zrealizowany metodą inżyniera Heinricha Gerbera. Zastosowanie takiej konstrukcji związane było z prawdopodobieństwem osiadania filarów i miało na celu zapobieżenie ewentualnej utraty nośności mostu. 
Przejdź do punktu >>

Zespół Pałacowo-Hotelowy „Jedlinka" boisko do gry w bule
Boisko do gry w bule w Zespole Pałacowo­Hotelowym „Jedlinka" przy ul. Zamkowej. Specjalnie przygotowane miejsce dla miłośników gry w bule.
Przejdź do punktu >>

Kościół przy ul. Jana Pawła II 
Kościół poewangelicki przy ul. Jana Pawła II. Powstanie budynku datowane jest na drugą połowę XIX wieku. Kościół ma formę bazyliki w stylu architektury berlińskiej, która inspirację czerpała z włoskiej architektury romańskiej. Uwagę zwraca 45-metrowa wieża. Wspólnota ewangelicka odprawiała tu msze do 1976 roku. Obecnie częściowo odrestaurowany, odbywają się tutaj uroczystości kościelne i koncerty okolicznościowe.
Przejdź do punktu >>

Plac przed Urzędem Miasta oraz historyczny obelisk i pomnik J. Piłsudskiego
Plac przed Urzędem Miasta przy ul. Piastowskiej. Znajduje się tu obelisk z herbem Jedliny-Zdroju i najważniejszymi datami dla historii Polski oraz pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Siedząca rzeźba, została wykonana z brązu przez rzeźbiarza Grzegorza Godawę z Pleszewa.
Przejdź do punktu >>

Budynek przy ul. Piastowskiej 38
Zbytkowy budynek, w którym mieści się apteka. Na frontowej ścianie budynku znajdują się freski autorstwa Martina Sternagela. Ostrzegają one o możliwości utraty dobytku przez nieuwagę lub nieroztropność. W ten sposób przed li wojną św. reklamował się działający w kamienicy bank oszczędnościowy.
Przejdź do punktu >>

Kapliczka Najświętszej Marii Panny, Al. Niepodległości
Promenada Uzdrowiskowa to jedno z piękniejszych miejsc Jedliny-Zdroju nadające się do spacerów i wypoczynku. Uwagę zwracają wspaniałe okazy prawie stuletnich drzew wśród, których dominują lipy. Najbardziej charakterystycznym obiektem w alei jest kapliczka Najświętszej Marii Panny wybudowana w 187 4 roku z lawy wulkanicznej pochodzącej z Wezuwiusza.
Przejdź do punktu >>

Dom Zdrojowy
Dom Zdrojowy przy pl. Zdrojowym został wybudowany w XVII wieku - w czasie,
kiedy stwierdzono, że odkryte w Jedlinie­Zdroju (ówczesna nazwa miejscowości Charlottenbrunn) źródło wody mineralnej ma właściwości lecznicze. Obecnie znajduje się tu zakład przyrodoleczniczy należący do Uzdrowiska Szczawno-Jedlina. Szczegóły: www.szczawno-jedlina.pl
Przejdź do punktu >>

Obeliski w Parku Północnym przy ul. Warszawskiej 
Jeden z kilku tego typu obiektów w Mniszym Lesie. Znajdują się na nich symbole z języka greckiego i cytaty z Biblii w języku polskim. Na obelisku można przeczytać słowa z Ewangelii wg św. Marka (Mk.14.42): Wstańcie, chodźmy. 
Przejdź do punktu >>

Zabytkowy budynek poczty, ul. Warszawska Budynek obecnego Urzędu Pocztowego
w Jedlinie-Zdroju przy ul. Warszawskiej 6, powstał w 1898 roku w tzw. niemieckim stylu narodowym z użyciem form neorenesansowych i neobarokowych. W detalach elewacji użyte zostały kamień
i cegła. W latach 80-tych XX w., został przeprowadzony remont dachu, wnętrz i elewacji. Budynek został wpisany do rejestru zabytków.
Przejdź do punktu >>

Pomnik K. Beinerta
Pomnik Carla Christiana Beinerta (1793-1868) w Parku Południowym. Pomnik wybitnego uczonego, botanika, geologa, chemika i aptekarza, a także inspektora uzdrowiska.
Przejdź do punktu >>

Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce
Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce - stacja Jedlina Góra. Obiekt o długości 1601 m został wydrążony w Górze Mały Wołowiec w latach 1907-1912. Tuż obok znajduje się zbudowany kilkadziesiąt lat wcześniej tunel o długości 1560 m. Kominy wentylacyjne w tunelach prowadzą na szczyt góry. 
Przejdź do punktu >>

Kościół przy ul. Kłodzkiej
Kościół Rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia NMP przy ul. Kłodzkiej. Obiekt został wybudowany w latach 1935-1938 bez żadnego określonego stylu. Jego późna budowa wiąże się z dość niewielkim zaludnieniem Kamieńska (dzielnica Jedliny-Zdroju), który od XIX wieku był osadą przemysłową - najpierw górniczą, a następnie powiązaną z fabrykami porcelany i tkalniami.
Przejdź do punktu >>

 

 

Data publikacji : 13.02.2018

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: e-Instytucja