Przejdź do treści Przejdź do menu

Trasy

Trasa Active - uzdrowiskowa

Trasa Active - uzdrowiskowa

1

Rodzaj aktywności: Turystyka górska

Stopień trudności: Łatwy
Dystans: 5,3 km
Przewyższenie: 115,53 m
Suma podejść: 135, 78 m
Suma zejść: 144,45 m


SPIS PUNKTOW NA TRASIE:


Punkt widokowy i siłownia terenowa - ul. Chopina
Siłownia terenowa przy ul. Chopina to kolejne miejsce do aktywnego spędzania czasu. Przepięknie położona, można z niej podziwiać panoramę Gór Wałbrzyskich. Siłownia znajduje się przy Promenadzie Słonecznej - miejscu do spacerów, biegania, Nordic Walking.
Przejdź do punktu >>

Kościół przy ul. Jana Pawła II
Kościół poewangelicki przy ul. Jana Pawła li. Powstanie budynku datowane jest na drugą połowę XIX wieku. Kościół ma formę bazyliki w stylu architektury berlińskiej, która inspirację czerpała z włoskiej architektury romańskiej. Uwagę zwraca 45-metrowa wieża. Wspólnota ewangelicka odprawiała tu msze do 1976 roku. Obecnie częściowo odrestaurowany, odbywają się tutaj uroczystości kościelne i koncerty okolicznościowe.
Przejdź do punktu >>

Boisko wielofunkcyjne przy ul. Jana Pawła II
Boisko sportowe przy ul. Jana Pawła li to doskonale przygotowane miejsce dla miłośników piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej i tenisa ziemnego. Dodatkowo najmłodsi mają do dyspozycji nowoczesny i bezpieczny plac zabaw.
Przejdź do punktu >>

Budynek przy ul. Piastowskiej 38
Zbytkowy budynek, w którym mieści się apteka. Na frontowej ścianie budynku znajdują się freski autorstwa Martina Sternagela. Ostrzegają one o możliwości utraty dobytku przez nieuwagę lub nieroztropność. W ten sposób przed li wojną św. reklamował się działający w kamienicy bank oszczędnościowy.
Przejdź do punktu >>

Plac przed Urzędem Miasta, historyczny obelisk i pomnik J. Piłsudskiego
Plac przed Urzędem Miasta przy ul. Piastowskie·. Znajduje się tu obelisk z herbem Jedliny­Zdroju i najważniejszymi datami dla historii Polski oraz pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Siedząca rzeźba, została wykonana z brązu przez rzeźbiarza Grzegorza Godawę z Pleszewa.
Przejdź do punktu >>

Kapliczka Najświętszej Marii Panny, Al. Niepodległości
Promenada Uzdrowiskowa to jedno z piękniejszych miejsc Jedliny-Zdroju nadające się do spacerów i wypoczynku. Uwagę zwracają wspaniałe okazy prawie stuletnich drzew wśród, których dominują lipy. Najbardziej charakterystycznym obiektem w alei jest kapliczka Najświętszej Marii Panny wybudowana w 1874 roku z lawy wulkanicznej pochodzącej z Wezuwiusza.
Przejdź do punktu >>

Punkt widokowy Tarasy widokowe, ul. Piękna
Tarasy widokowe przy ul. Piękne·. Widok na Góry Wałbrzyskie i dolinę uzdrowiskową. W oddali wzniesienia: Kobiela (587 m n.p.m.), Dłużyca (578 m n.p.m.) i Leśniak (565 m
n.p.m.) na tle Gór Wałbrzyskich.
Przejdź do punktu >>

Plac Zdrojowy i Fontanna i rzeźba Charlotty
Ławeczka z rzeźbą Charlotty von Seher-Thoss, założycielki Uzdrowiska znajduje się na Placu Zdrojowym w pobliżu fontanny oraz pijalni wód mineralnych. Została wykonana przez światowej klasy artystę Roberta Sobocińskiego. Centralny plac związany z kilkusetletnią tradycją uzdrowiska. Tu znajduje się Dom Zdrojowy oraz pijalnia wód mineralnych. Ciekawostką jest fakt, że w dziewiętnastym wieku można tu było spotkać kuracjuszy przyjeżdżających specjalnie na nowatorskie, opracowane w Szwajcarii terapie z użyciem mleka koziego.
Przejdź do punktu >>

Dom Zdrojowy
Dom Zdrojowy przy pl. Zdrojowym został wybudowany w XVII wieku - w czasie, kiedy stwierdzono, że odkryte w Jedlinie-Zdroju (ówczesna nazwa miejscowości Charlottenbrunn) źródło wody mineralnej ma właściwości lecznicze. Obecnie znajduje się tu zakład przyrodoleczniczy należący do Uzdrowiska Szczawno-Jedlina.
Przejdź do punktu >>

Pijalnia Wód Mineralnych ,,Charlotta''
Pijalnia Wód Mineralnych ,,Charlotta" na pl. Zdrojowym. Oferuje występujące w Jedlinie­Zdroju naturalne wody lecznicze, stosowane w kuracji pitnej: szczawy wodorowęglanowo­wapniowo-magnezowe o łagodnym, orzeźwiającym smaku. Najstarsze źródło „Charlotta'' wzięło swoją nazwę od Charlotty von Seher-Thoss, żony założyciela Uzdrowiska.
Przejdź do punktu >>

Hala spacerowa
Hala spacerowa przy pl. Zdrojowym pełni funkcję spotkań, koncertów, prelekcji organizowanych dla mieszkańców i kuracjuszy. To klimatyczne miejsce, w którym miło można spędzić czas przy kawie czy herbacie.
Przejdź do punktu >>

Obeliski w Parku Północnym przy ul. Warszawskiej
Jeden z kilku tego typu obiektów w Mniszym Lesie. Znajdują się na nich symbole z języka greckiego i cytaty z Biblii w języku polskim. Na obelisku można przeczytać słowa z Ewangelii wg św. Marka (Mk.14.42): Wstańcie, chodźmy.
Przejdź do punktu >>

Park Północny - Polana Słoneczna i Aleja Brzozowa
Polana słoneczna w Parku Północnym przy ul. Warszawskiej. Znajduje się na trasie relaksacyjnej nazwanej aleją brzozową. To idealne miejsce do zażywania kąpieli słonecznych. Znajduje się tu starochrześcijański obelisk. Aleja Brzozowa jest częścią Uzdrowiskowego Szlaku Turystyczno-Rekreacyjnego. Zlokalizowano ją w tzw. Mniszym Lesie. Można tu zobaczyć kamienne tablice z wersetami z Biblii, starochrześcijańskimi znakami i krzyżem jerozolimskim. Przy alei znajduje polana słoneczna i polana oddechowa.
Przejdź do punktu >>

Park Północny - Polana Oddechowa (joga)
Polana oddechowa w Parku Północnym przy ul. Warszawskie·. Polana znajduje się na skrzyżowaniu trzech historycznych leśnych ścieżek: alei brzozowej, dębowej i modrzewiowej. Stanowi doskonałe miejsce do relaksu i medytacji, przygotowano tu specjalne miejsca do zajęć z jogi czy stretchingu.
Przejdź do punktu >>

Punkt widokowy, ul. Chałubińskiego (Mniszy Las)
Punkt widokowy przy ul. Chałubińskiego. Punkt znajduje się na trasie Active w granicach ,,Mniszego Lasu". W dali rozciąga się panorama Gór Sowich.
Przejdź do punktu >>

Punkt widokowy przy ul. Wałbrzyskiej
Punkt widokowy przy ul. Wałbrzyskiej. Widok na kotlinę uzdrowiskową i panorama Gór Sowich z najwyższym szczytem Wielką Sową (1015 m n.p.m.). 
Przejdź do punktu >>

Zabytkowy budynek poczty, ul. Warszawska
Budynek obecnego Urzędu Pocztowego w Jedlinie-Zdroju przy ul. Warszawskie·_§, powstał w 1898 roku w tzw. niemieckim stylu narodowym z użyciem form neorenesansowych i neobarokowych. W detalach elewacji użyte zostały kamień i cegła. W latach 80-tych XX w., został przeprowadzony remont dachu, wnętrz i elewacji. Budynek został wpisany do rejestru zabytków.
Przejdź do punktu >>

Kamieniołom, ul. Wałbrzyska:
Kamieniołom to miejsce do grillowania z paleniskiem i z czekającym obok stosem gałęzi, ogólnodostępny, obszerny grill, stoły i ławeczki, boisko do gry w bule, punkt widokowy, a nieopodal parking i przenośna toaleta. A to wszystko w malowniczym otoczeniu skał i pięknej przyrody.
Przejdź do punktu >>

Zabytki - pomnik K. Beinerta 
Pomnik Carla Christiana Beinerta (1793-1868) w Parku Południowym. Pomnik wybitnego uczonego, botanika, geologa, chemika i aptekarza, a także inspektora uzdrowiska.
Przejdź do punktu >>

Kompleks "Active Jedlina'' - Skatepark
Skatepark w kompleksie „Active Jedlina'' przy ul. Kłodzkie·. Powierzchnia skateparku to pond 430 m kw. Znajdują się tu następujące urządzenia: quarterpipe, bank ramp, poręcze prosta i łamana, funboxpiramida, grindbox, london-gap, roll - in, bank wall oraz funbox bez podestu.
Przejdź do punktu >>

Kompleks "Active Jedlina" Boiska do gry w Bule
Boiska do gry w bule w kompleksie „Active Jedlina" przy ul. Kłodzkie·. W maju na bulodromie odbywają się największe w Polsce zawody miłośników tej gry, w których uczestniczą również zawodnicy z Niemiec, Francji, Czech i Słowacji. Możliwość całorocznych treningów umożliwia wybudowana w tym miejscu hala namiotowa.
Przejdź do punktu >>

Kompleks "Active Jedlina" Boiska Piłkarskie i bieżnia lekkoatletyczna
Bieżnia lekkoatletyczna w kompleksie „Active Jedlina" przy ul. Kłodzkie·. Do dyspozycji biegaczy jest sześć stumetrowych torów ze sztuczną nawierzchnią. Miejsce szczególnie polecane do trenowania sprintu,Boiska sportowe w kompleksie „Active" Teren przygotowany do gry w piłkę nożną (pełnowymiarowe boisko trawiaste oraz ogólnodostępne boisko Orlik ze sztuczną nawierzchnią. W trakcie sezonu piłkarskiego odbywają się tu mecze ligowe. Przy kompleksie sportowym znajduje się budynek z zapleczem socjalnym dla sportowców - szatnie, sanitariaty i prysznice.
Przejdź do punktu >>

Kompleks ''Avtive Jedlina'' Plac Zabaw
Plac zabaw dla dzieci w kompleksie „Active Jedlina'' przy ul. Kłodzkie·. Tartanowa nawierzchnia pozwala na bezpieczne korzystanie z urządzeń nawet przez najmłodszych; plac jest ogólnodostępny przez cały rok.
Przejdź do punktu >>

 

 

 

 

Data publikacji : 13.02.2018

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: e-Instytucja